Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dlaczego okna plastikowe parują od środka?

Kategorie: okna   drzwi   rolety   żaluzje   innowacje   montaż  
Zdjęcie Dlaczego okna plastikowe parują od środka?

Zauważyłeś kropelki wody lub pary zbierające się na oknie? Uwaga - może się okazać, że to nie tylko problem estetyczny. Lepiej nie bagatelizować tego zjawiska. Warto wiedzieć z czym się ono wiąże i jak mu zapobiegać! Parowanie szyb może być jak najbardziej czynnikiem naturalnym. Zdarza się jednak, że ma ono swoje źródło w wadzie konstrukcyjnej. Co więcej, nadmierne parowanie niesie się sobą groźne skutki.

 

Skąd się bierze para?

 

Para wodna powstaje na skutek różnicy temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. Dlatego zjawisko to rzadziej występuje w okresie wiosenno letnim a nasila się w jesienno zimowym. - Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza w samym mieszkaniu. W przypadku pomieszczeń w których wilgotność jest standardowo zwiększona, czyli na przykład kuchni lub łazienki, szczelne okna skutecznie umożliwiają wymianę powietrza. Prowadzi to właśnie do parowania szyb. Brak sprawnej wentylacji, wilgoć oraz plastikowe okna to prosty przepis na częste skraplanie się pary w szybach.- mówi Agata Wypych z Oknar Internorm  

Oczywiście w sytuacjach kiedy wilgoć jest zwiększana - na przykład przez kąpiel- występuje parowanie i skraplanie wody. Niemniej, w przypadku prawidłowej cyrkulacji zjawisko to bardzo szybko ustępuje. Pomaga również chwilowe uchylenie okna lub włączenie mechanicznego nawiewu. Tego typu sytuacja nie powinna martwić. Niemniej, w przypadku skraplania się wody bez wyraźnego powodu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wentylację. Jej wadliwe działanie prowadzi do rozwoju pleśni, która z kolei wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Szczelne okno a wentylacja

 

Nowoczesne, super szczelne okna, przez które w żaden sposób “nie ucieka” ciepło z domu, często jest mylnie obarczane winą za skraplanie się pary na szybach. Prawda jest taka, że nie samo okno jest tutaj problemem a wentylacja. Istnieje również możliwość zainstalowania nawiewników do okien, poprawiających przepływ powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba uchylać bądź rozszczelniać okien, by zachować dobrą wymianę powietrza. - Okna Internorm mają fabrycznie zainstalowane nawiewniki. Jeśli nie posiada się takich okien, w przypadku sytuacji, które zwiększają wilgotność (np. gotowanie) warto uchylić okno. - mówi Agata Wypych z Oknar Internorm

Problem z konstrukcją

Zdarza się, że okna dwuszybowe i trzyszybowe parują od środka. Wygląda to tak. że para osadza się na wewnętrznej stronie, pomiędzy taflami szkła. Niestety nie jest to zjawisko naturalne. W przypadku zaobserwowania takiej sytuacji, trzeba mieć świadomość, że nie jest to tylko kwestia estetyki. Po prostu w którymś miejscu konstrukcja okna została uszkodzona i dzięki temu do przestrzeni między szybami, gdzie normalnie znajduje się gaz, przedostała się para wodna. Niestety taki zestaw najczęściej wymaga wymiany. Praktycznie nie posiada on już żadnych właściwości termoizolacyjnych a samo okno po pewnym czasie zacznie niszczeć.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF