Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dotacja na wymianę okien i drzwi - jak uzyskać?

Kategorie: okna   innowacje   dom inteligentny  
Zdjęcie Dotacja na wymianę okien i drzwi - jak uzyskać?

Energooszczędna stolarka to idealny sposób na ograniczenie zużycia energii cieplnej. Szczególnie w dobie kryzysu energetycznego jest ona niezwykle pożądana. Wbrew pozorom nie jest to inwestycja tylko dla najzamożniejszych, ponieważ istnieje możliwość uzyskania wsparcia rządowego w ramach programu „Czyste Powietrze”. W jaki sposób uzyskać dotację na energooszczędną stolarkę otworową? Wyjaśniamy te kwestie w artykule. Wszystkie osoby w Polsce, które inwestują w rozwiązania energooszczędne, mają możliwość dołączenia do w rządowych projektów, które wspierają tego typu działania finansowo. Na przykład przy wymianie okien, po spełnieniu wymagań, mamy możliwość pozyskania bezzwrotnego dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” w wysokości 30% wartości danej inwestycji.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Do programu “Czyste Powietrze” może dołączyć każda osoba, która wpisana jest w księdze wieczystej jako właściciel domu. Wsparcie nie jest przyznawane lokatorom ani osobom wynajmującym dany obiekt. - Dofinansowanie nie dotyczy tylko okien ale również drzwi i bram garażowych. Progi maksymalnego dofinansowania oscylują na poziomie 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji wynosi 210 złotych za m 2 powierzchni zakupionego okna. W przypadku stolarki drzwiowej i bram garażowych, jest to wartość równa 30% poniesionych kosztów, a maksymalna kwota dotacji to 600 złotych za m 2 - wyjaśnia Agata Wypych z Oknar Internorm.

Jakie normy i wymagania energooszczędności muszą spełnić okna drzwi i bramy?

Wymieniane okna i drzwi muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy. Ich przenikalność cieplna nie może być większa niż 0,9 W/m 2 K. Z kolei współczynnik dotyczący okien dachowych i połaciowych ma wynosić 1,1 W/m 2 K, a w przypadku drzwi wejściowych - 1,3 W/m 2 K. Bramy garażowe powinny posiadać wartość oscylującą wokół 1,3 W/m 2 K.

- Warto mieć świadomość, że nowa, energooszczędna stolarka, powinna mieć wszystkie wymagane parametry techniczne potwierdzone atestami i deklaracjami producenta, tak jak marka Internorm. Już przy zakupie danego rozwiązania ważne jest, by zaznaczyć fakt starania się dofinansowanie, a także późniejsze przeprowadzenie pomiarów, dobranie systemu odpowiedniego do danego budynku i określonej ilości i rozmiaru okien. Dodatkowo, musi być przeprowadzony audyt budynku pod względem energetycznym - mówi Agata Wypych z Oknar Internorm

Chcąc dostać wsparcie rządowe w pierwszej kolejności musimy stworzyć dokumentację projektową dotyczącą inwestycji, która z kolei będzie formalnie potwierdzona przez osobę posiadającą certyfikat upoważniający ją do wystawiania tego typu zaświadczeń. Następnie kupujemy odpowiednią stolarkę -okna, drzwi lub bramy. Po tym, jak wykonamy modernizację w ramach określonej w danej dokumentacji czynności, musi nastąpić odbiór, który należy zgłosić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska.

Wnioski umożliwiające otrzymanie dotacji można składać do 2027 roku, a o środki starać do roku 2029.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF