Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie okna wybrać? 2 czy 3 szybowe?Jakie okna wybrać? 2 czy 3 szybowe?

Kategorie: okna   drzwi   innowacje   montaż  
Zdjęcie Jakie okna wybrać? 2 czy 3 szybowe?Jakie okna wybrać? 2 czy 3 szybowe?

Wybierając okna do nowego lub remontowanego domu zwracamy uwagę na ich właściwości, ale również cenę. Na rynku można spotkać zarówno okna dwuszybowe, jak i trzyszybowe. Na czym polega różnica między nimi? Które są tańsze i dlaczego? Dziś podpowiadamy, jakie okna wybrać? 2 czy 3 szybowe?

Okna dwuszybowe a trzyszybowe

Okna dwuszybowe były pewnym standardem w budownictwie jeszcze kilkanaście lat temu. Z biegiem lat zaczęły powoli tracić na popularności na rzecz modeli wyposażonych w 3 szyby. Aby wyjaśnić, dlaczego w konstrukcji okien stosuje się wielokrotne oszklenie, omówimy pokrótce zasady izolacji cieplnej. 

Okna stanowią naturalny słabszy punkt budynku, w którym powstają mostki termiczne. Pojawienie się na rynku okien z dwiema szybami miało zapewnić lepszą izolację, ze względu na powietrze znajdujące się w utworzonej w ten sposób komorze. Z czasem konstrukcję udoskonalono i aby jeszcze mniej ciepła wydostawało się na zewnątrz budynku, okna zaczęto wyposażać w 3 szyby, a w komorach pomiędzy nimi pojawiły się również gazy szlachetne, na przykład argon i krypton, które jeszcze lepiej izolują ciepło.

Innowatorem w tej kwestii była firma Internorm, która wprowadziła okna wyposażone w trzy szyby do swojej oferty już w 1979 roku! Dziś stanowią one standard, choć trzeba przyznać że są sporo droższe od tradycyjnych okien dwuszybowych.

Współczynnik przenikania ciepła

Wybierając okna do nowego lub remontowanego domu nie należy jednak zwracać uwagi wyłącznie na liczbę szyb, ale przede wszystkim na podawany przez producenta współczynnik przenikania ciepła, który w naturalny sposób przekłada się na izolację termiczną okien. Zgodnie z dyrektywą europejską 2010/31/UE od 1 stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych powinien wynosić Uw ≤ 0,9 W/m2K.

Najdoskonalsze modele okien dwuszybowych są w stanie najwyżej zbliżyć się do tych norm, zaś modele trzyszybowe to często okna pasywne. Modele proponowane przez Internorm osiągają wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie nawet Uw 0,6 W/m2K. Wytrzymałe i solidne okna stanowią inwestycję na lata, która zwróci się z nawiązką w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Z tego względu nie warto oszczędzać na stolarce okiennej i odpowiednim wyborem do domu jednorodzinnego powinny być okna trzyszybowe.

Czy okna dwuszybowe wciąż mają zastosowanie?

Dlaczego w takim razie niektórzy producenci wciąż obok nowoczesnych okien proponują także okna dwuszybowe? Ponieważ wciąż mogą one znaleźć swoje zastosowanie. O ile w pomieszczeniach mieszkalnych każdemu zależy na jak najwyższej energooszczędności, istnieją pomieszczenia i budynki, w których to kryterium nie jest tak istotne. 

Dobrymi przykładami są między innymi garaże, piwnice czy pomieszczenia gospodarcze, w których na co dzień nie przebywają ludzie, dlatego komfort termiczny nie jest tak istotny. Często nie są one zresztą ogrzewane. Zastosowanie w nich okien wyposażonych jedynie w dwie szyby to spora oszczędność w trakcie realizacji inwestycji, która nie będzie wiązała się ze stratami w przyszłości. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że pomieszczenia muszą być dobrze odizolowane termicznie od pozostałej części budynku.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF