Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna dźwiękoszczelne – na co zwrócić uwagę?

Kategorie: okna   innowacje   dom inteligentny   montaż   zabezpieczenia  
Zdjęcie Okna dźwiękoszczelne – na co zwrócić uwagę?

Zdecydowana większość Polaków żyje w miastach. Oznacza to w praktyce, że nawet w naszych własnych domach i mieszkaniach jesteśmy narażeni na hałas dobiegający zza okna lub... przez okno. Dzieje się tak w przypadku, jeżeli okna nie są wyposażone w odpowiednią izolację akustyczną. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się okna dźwiękoszczelne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kiedy okna dźwiękoszczelne to zasadna inwestycja?

Nie jest prawdą, że każdy budynek powinien być wyposażony w okna dźwiękoszczelne. Stanowią one opłacalną inwestycję w codzienny komfort, jeżeli mieszkańcy budynku są narażeni na hałas. Ten jest szczególnie odczuwalny przede wszystkim w miastach, jak również w małych miejscowościach, jeśli dom jest usytuowany przy ruchliwej drodze. Problematyczne bywa także sąsiedztwo dużych zakładów produkcyjnych, linii kolejowych, lotniska czy zamieszkiwanie terenu, w okolicach którego prowadzi się wiele inwestycji budowlanych. O zakupie okien dźwiękoszczelnych powinni także pomyśleć rodzice małych dzieci, by zapewnić swoim podopiecznym komfortowe zasypianie.

Na czym polega izolacyjność dźwiękowa okien?

Poziom izolacji akustycznej okien określa zgodnie z nazwą ich izolacyjność dźwiękowa. Wyraża ją miernik Rw (C, Ctr) zapisywany w decybelach. Im wartość wskaźnika wyższa, tym okno słabiej przepuszcza fale dźwiękowe. Warto jednak pamiętać, że izolacyjności dźwiękowej nie należy odbierać jako wskaźnik proporcjonalny. Im wskaźnik przyjmuję wyższe wartości, tym 1 dB robi mniejszą różnice w izolacji dźwiękowej. Standardowe okna odznaczają się wartością współczynnika Rw (C, Ctr) na poziomie około 30 dB. Taka izolacja akustyczna nie jest wystarczająca, jeśli za oknem panuje hałas wydawany na przykład przez silniki samochodów. W mieście absolutne minimum powinna stanowić izolacja dźwiękowa na poziomie przynajmniej 40 dB, choć lepiej zdecydować się na jeszcze wyższą wartość, jeśli istnieje taka możliwość.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dźwiękoszczelne?

Istnieje kilka kryteriów, które wyróżniają okna dźwiękoszczelne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? O skutecznej izolacji decyduje między innymi rodzaj oszklenia, które powinno składać się z przynajmniej jednej szyby klejonej (VSG) z folią dźwiękochłonną. Warto jednak pamiętać, że warstwy muszą odznaczać się różną grubością, bo w przeciwnym razie będą przenosiły wibracje. Komory między poszczególnymi szybami powinny być wypełnione specjalnym gazem, aby osiągnąć najwyższą izolację dźwiękową. Do lepszej izolacji akustycznej (a przy okazji termicznej) przyczynia się również szczelność okna, które powinno być wyposażone w trzy uszczelki. Kolejny ważny element to  wklejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, zgodnie z technologią I-tec Oszklenie, stosowaną standardowo przez Internorm. 

Okna dźwiękoszczelne w ofercie Internorm

Sprawdzone okna dźwiękoszczelne można znaleźć między innymi w ofercie Internorm. Niektóre modele cechują się wybitnie wysoką izolacją akustyczną na poziomie do 46dB. Dotyczy to zarówno modeli wykonanych z PCV, jak i drewniano-aluminiowych. Decydując się na takie okna można całkowicie odizolować się od bodźców dźwiękowych dopływających zza okna.

Nowoczesna wentylacja bez konieczności otwierania okien.

Osobną kwestie stanowi konieczność wietrzenia budynku. Cyrkulacja powietrza jest bardzo istotna dla samopoczucia domowników, jednak otwarcie okna wiąże się z koniecznością tymczasowej rezygnacji z izolacji akustycznej. Dobrym rozwiązaniem są w tym kontekście okna Internorm wyposażone w technologię I-tec Wentylacja. Wywietrznik umieszczony w ramie okiennej z wymiennikiem ciepła zapewnia dostęp świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna. Jest to więc rozwiązanie, które sprawdzi się dobrze o każdej porze roku.

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

OK
Anulowano

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF